חשיבותו של פיסול סביבתי לסביבה ולקהילה

בארצנו הקטנטונת ישנם נופים שונים ומגוונים, כל אחד יפה ומיוחד מקודמו. החל מן השלג בחרמון וכלה במכתש הגדול במצפה רמון, ארצנו היקרה מלאה ושזורה בפינות החמד הללו מהן ניתן להשקיף למרחק על נופים יפים ונדירים – טבעיים ואורבניים כאחד. הדבר נכון ורלוונטי בעיקר במיקומים מרוחקים למדי, בנקודות קצה על המפה הרחק מן העיר הצפופה והומת האדם. אך על אף שנהוג לחשוב שמי שמעוניינים לחזות במראות נאים ומיוחדים או באלמנטים אמנותיים שונים נאלצים לנדוד למחוזות מרוחקים, האמת היא מעט שונה וניתן לזקוף זאת בעיקר לזכות פיסול סביבתי שהפך לנפוץ במרכזי ערים ובסביבתן.

בניגוד לאותם נופים עוצרי נשימה אותם הזכרנו קודם לכן, פסלים למיניהם היינו מצפים למצוא דווקא במוזיאונים ובגלריות ולא במרכזי הערים השונות. אך דווקא השילוב יוצא הדופן הזה בין פסלים אומנותיים לבין השטח הפתוח והאורבני בה בעת, הוא זה שהופך פיסול סביבתי למיוחד ומעניין כל כך. במקום לצאת החוצה מן הבית ולפגוש בעוד כיכר מיותמת ומלאת דשא שכבר מזמן איננו ירוק או בשדרת בניינים ארוכה,צפופה וחסרת חיים, ניתן – באמצעות פיסול סביבתי – להפוך את מרכזי הערים ממרכז אורבני טהור הנועד בעיקר לתנועה ממקום למקום, למרכז שבו ניתן גם לצפות באומנות אמיתית ובתרבות של ממש המעבירה מסרים ורעיונות.

פיסול סביבתי יושפע מן הסביבה בה הוא עתיד להיות מוצב ובהתאם גם ישפיע עליה וכך יוצרו יחסי גומלין בין השניים אשר צפויים להיטיב הן עם הפסל  והדרך בה הוא יתקבל על ידי הסביבה והן עם הסביבה בה מוצב הפסל אשר תאמץ לחיקה פריט נפלא המוסיף צבעים וסגנונות חדשים למקום שעד עתה היה ריק מתוכן. במהלך פיסול סביבתי ניקח בחשבון את האלמנטים הבולטים של הסביבה בה עתיד הפסל להיות מוצב. כך למשל בסביבה מישורית ונמוכה, כל פסל, יהיה גובהו אשר יהיה יוכל לבלוט והדבר נכון גם בנוגע לבחירת צבע הפסל לסביבה זו. במידה והפסל עתיד להיות מוצב במיקום גבוה כמו הר, גבעה, או פסגה כלשהי, רצוי לקחת זאת בחשבון בעת תכנון הפסל. יתכן גם שהאמן יבחר להשתמש במשחקי אור וצל בסביבה כזו המזמינה שימוש בחשיפה הקבועה לשמש בשילוב עם המיקום הגבוה.

השפעת הפסל על הסביבה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים שונות. פיסול סביבתי כידוע איננו בהכרח דווקא ערימה או גיבוב של אבנים ושיש ללא תוכן או רעיון מאחוריהם. פעמים רבות, פיסול סביבתי תורם לסביבה בה הוא מוצב תרומה שהיא מעבר לנוי ולמראה, אלא בעלת ערך מוסף לציבור הנמצא באיזור. כך למשל, פיסול סביבתי יכול לבוא לידי ביטוי בתור ספסל מיוחד המעוצב באופן אומנותי ומסוגנן המושך את העין ובה בעת מתפקד גם כמקום מנוחה אידיאלי בעבור העוברים והשבים. כמו כן, ניתן לעיתים למצוא פיסול סביבתי על תקן של אדניות ייחודיות לצמחיה, המהוות כר פורה וייחודי לצמיחת פרחים נאים המייפים את הסביבה כולה. לבסוף, תרומה חשובה במיוחד של הפיסול הסביבתי לקהילה כולה היא הנצחת נופלים ואישים גדולים אשר תרמו רבות לקהילה וכעת זוכים להנצחת אישיותם או מורשתם במרכזי ערים. כך יוכלו רבים וביניהם ילדים וצעירים לספוג מעט מן הרעיונות אותם קידמו אותם אישים גדולים. לחילופין במקרים אחרים של הפיסול הסביבתי, יוכלו הצעירים להכיר את הסמלים הגדולים אשר עומדים מאחורי ראשית העיר בה הם מתגוררים וכל זאת תוך שילוב אידיאלי בסביבה ויתרה מכך – שיפורה.

על מצבה יהודית לעומת מצבה נוצרית ומוסלמית

שוני בין דתות ותרבויות הוא דבר הכרחי ומתבקש המושתת על מסורות עתיקות בנות מאות ואלפי שנים. פעמים שהשוני הזה הביא למלחמות ואסונות ופעמים שהביא דווקא לידי העשרה הדדית וערבוב בין אלמנטים תרבותיים שונים. הבדלים כידוע, נמדדים באופן הטוב ביותר דווקא במצבי קיצון המבטאים בצורה הטובה ביותר את אופי הנבחן ואת תכונותיו היוצאים לאור כעת עקב מצב הקיצון. לכן אם נרצה לבחון הבדלים בין דתות שונות ייתכן והדרך הטובה ביותר תהיה לבחון אותם לאור אירועי קיצון בחברה המבטאים נקודת שמחה קיצונית או לחלופין נקודת עצב קיצונית ומכך להסיק לגבי ההבדלים בין הדתות.

הפעם ננסה לבחון את ההבדלים בין היהדות, הנצרות והאסלאם בכל הנוגע להקמת מצבה לנפטר לאחר מותו, או אם תרצו – נקודת קיצון של עצב. בעוד שמנהגי האבלות הרווחים ביהדות הם מוכרים וידועים למדי וכוללים בין היתר את הישיבה בשבעת ימי ה"שבעה", אמירת קדיש, גידול זקן ומנהגים נוספים המביעים צער ואבלות, בכל הנוגע להקמת מצבה נדמה שמדובר בשטח אפור. לאחר שאדם נפטר, על מנת לכבד את זכרו ולהנציח אותו למען הדורות הבאים, מקובל להקים מצבה על קברו שתביע באופן הטוב ביותר את האדם הטמון תחתיה. אך האם עיצוב המצבה והקמתה הם דברים הנתונים לאינטרפרטציה אישית או שמא ישנם כללים (הלכתיים או אחרים) המחייבים אותנו לפעול על פיהם בכל הנוגע לדבר? ובכן ככלל בין אם ביהדות, בין אם בנצרות ובין אם באסלאם, נהוג להבהיר דרך המצבה מה הייתה דתו של הנפטר. הדבר יבוא לידי ביטוי בהוספת אלמנטים דתיים למצבה בהתאם לדת אליה השתייך המנוח. כך למשל אם הנפטר היה יהודי הרי שעל המצבה יתנוסס מגן דוד, אם מדובר על מצבה נוצרית הרי שניתן יהיה להבחין בה בצלב המשולב באופן כזה או אחר ואם במצבה מוסלמית הרי שסמל הסהר יבוא בה לידי ביטוי. יתרה מזאת, בעת הקמת מצבה יהודית נהוג להגיע למצב הוא היא מכוונת כלפי ירושלים כך שבעת ביאת המשיח על פי האמונה היהודית, ותתקיים תחיית המתים יוכלו כולם למצוא את דרכם בדרך לירושלים על נקלה. אלמנט דומה לזה ראינו גם בכל הנוגע להקמת מצבה מוסלמית למעט העובדה שבהתאם לאמונת האסלאם, מכוונות המצבות לכיוון מכה, העיקר הקדושה למוסלמים. בכל הנוגע לכיתוב המופיע על גבי המצבה נדמה שגם כאן ישנו שוני בין הדתות. על גבי מצבה יהודית, נמצא לרוב כיתוב המתאר את שמו המלא של המנוח, את שנת לידתו ופטירתו, מספר מילים המתארות אותו ואף כיתובים קבועים כמו "פ.נ" – פה נקבר, ו – ת.נ.צ.ב.ה  – "תהיי נשמתו צרורה בצרור החיים". מלבד לאלו, מאז תקופת השואה נהוג להוסיף על גבי המצבה גם אזכור לאלו שנספו בשואה ומקום קבורתם לא נודע ובכך להביא למצב בו יש להם איזשהו אזכור או מצבה לזכרם. באשר להקמת מצבה נוצרית, נדמה שעיצובה יהיה לרוב פשוט למדי ולא רהבתני ויביע כאמור את עניין הדת תוך שילוב סמל הצלב במצבה. הכיתוב על גבי מצבה נוצרית יהיה לרוב חופשי ולא ניכר שיש בו מאפיינים קבועים למעט אולי הביטוי – R.I.P  שפירושו "נוח בשלום". עניין נוסף בנוגע למצבות היהודיות הוא הבעייתיות בכל הנוגע להוספת תמונה למצבה. בעוד שבדתות אחרות ניתן אולי להוסיף תמונה באופן חופשי, על פי היהדות ישנה בעיה להתפלל אל מול תמונה על גבי פסל ובכלל אל תמונה ולכן הדבר איננו שכיח בקברים יהודיים. במידה ובכל זאת ישנה תמונה הרי שזו תמונת ראש בלבד על מנת לכבד את המקום ואת רגשות המתפללים באיזור. ולוואי שנזכה למצוא את נקודות ההשקה בין הדתות ושיהיו אלה נקודות השקה שמחות ולא כאלו הנוגעות בענייני אבלות ועצב.

מצבה יהודית - שיש ויקלר

האנדרטאות הידועות שעיצב ובנה חן וינקלר ברחבי הארץ

בארץ עשירה בהיסטוריה כמו שלנו לא ניתן להתעלם לצערנו מכך שחלקים רבים מן ההיסטוריה הזו מלאים בקרבות ובמלחמות. לצערנו הרב עוד יותר, רבים מאותם קרבות הסתיימו כאשר בצד אחד או יותר ישנם פצועים ואף הרוגים רבים. כעת, לאחר שאותם לוחמים אמיצים שמו את נפשם בכפם בעבור שמירה על הארץ והמדינה כל שנותר לנו החיים הוא להנציח את זכרם באופן המכובד והנאה ביותר.

אין זה מפתיע שהדרך הטובה ביותר להנצחת לוחמים שמתו בהגנה על הארץ היא על ידי הנצחתם כחלק מן הנוף הארץ ישראלי עצמו באופן נאה ומרשים שמייצר תחושת זיכרון יחד עם תחושת הערצה וכבוד לאנשים ולערכים אותם ייצגו. הקמת אנדרטה להנצחה ולזיכרון מאפשרת לנו לבטא את חשיבות המעשה או האדם המונצח בדרכים אומנותיות שמאפשרות לציבור הרחב להתחבר לזיכרון גם כן.

חן וינקלר ייצר ומייצר אנדרטאות רבות וידועות ברחבי הארץ לזכרם ולהנצחתם של נופלים רבים תוך שמירה על קו אומנותי מרשים בד בבד עם ניסיון להביא את זיכרון הנופלים לידי ביטוי על הצד הטוב ביותר באופן שיאיר אותם באופן אישי ואנושי.

אנדרטה אחת לדוגמא שיוצרה על ידי חן וינקלר היא אנדרטת אלכסנדרוני בפאתי כפר סבא, שהוקמה לזכר הנופלים ב"במבצע מדינה", המבצע לכיבוש כפר סבא הערבית שנערך ערב ההכרזה על הקמת מדינה יהודית ובו נפלו 28 חיילים. אנדרטה זו מביאה לידי ביטוי קווים אומנותיים ברורים המבטאים את סמל החטיבה לה היו שייכים הנופלים יחד עם שמות הנופלים עצמם וסיפור הקרב כפי שהתרחש ערב ההכרזה על הקמת המדינה כאמור.

אנדרטה אחרת היא האנדרטה לזכר לוחמי ארגון "ההגנה" הממוקמת במדרחוב ההגנה בפתח תקווה. אנדרטה זו מביאה לידי ביטוי באופן נפלא את השילוב בין אומנות חזותית לבין מידע חיוני וחשוב. שילוב שפעמים רבות ניתן למצוא באנדרטאות המעוניינות מן הסתם בשילוב בין אומנות לבין העברת מידע שיסייע בשמירה על זיכרון הנופלים ואף בהעברת מורשתם הלאה לדורות שלא זכו להכירם. אנדרטה זו, שיוצרה אף היא על ידי האמן חן וינקלר משלבת את סמלי המחתרת הידועה הבאים לידי ביטוי באנדרטה תוך שימוש במגוון חומרי גלם, יחד עם תמונות מוטמעות ועם ציטוט מעורר השראה מאת דוד בן גוריון ז"ל.

כמו כן, אנדרטה ידועה נוספת שנוצרה על ידי חן וינקלר היא האנדרטה בתל סאקי שברמת גולן. זוהי אנדרטה שהוקמה לזכרם של שלושים וחמישה הנופלים בקרב על תל סאקי במלחמת יום הכיפורים שקיפדו את חייהם תוך מאבק קשה ועיקש על תל סאקי וסביבתו. במקום נערך קרב ארוך במהלכו כוחות שריון וצנחנים היו תחת מצור במשך שני ימים עד שבסופו של דבר כוח חילוץ הגיע וחילץ את עשרים ושישה השורדים שנותרו בחיים. אנדרטה מרגשת זו מציגה לראווה את תמונותיהם של שלושים ושניים מן הנופלים בקרב תחת הכיתוב קורע הלב – "רעי שלא שבו מהתל" ולצידם מספר מילים שנוסחו על ידי הלוחמים שניצלו מן הקרב, בהקדשה לחבריהם הנופלים. כמו כן, אנדרטה זו כוללת מונומנט אומנותי מרשים המשלב את המילים "יזכור" ו – "רעות".

לסיכום אם כן, נדמה שכמעט בכל מקום בו נבחר לטייל בארצנו היפה ובכל מקום אליו נפנה את הראש, בין אם בכפר ובין אם בעיר, נתקל בפיסה מן העבר או לפחות באנדרטה שתזכיר לנו את כל שהיה כאן לפנינו. אנדרטאות מרשימות אלו, מעבר לחשיבות ההיסטורית שלהן בעבור הדורות הבאים, הפכו לא מכבר לחלק מנוף ארצנו ולסמל ומופת לעם שאיננו שוכח את עברו בעודו מביט אל העתיד.

כיבוש כ"ס - חטיבת אלכסנדרוני

אלמנטים לבחירת מצבה

לצד רגעים שמחים בחיים, רגעי שיא ואושר, ניצבים גם רגעי עצב וצער עמוק בהם כל שנותר לנו הוא להביט הלאה אל עבר ימים טובים יותר. לצערנו הרב, גם כאשר הגיעה העת להיפרד מאדם יקר וקרוב, מוטלת עלינו המשימה להתעשת ולקחת את עצמינו לידיים ולהתעסק בעניינים טכניים למדי על מנת להביאו לקבורה נכונה. בחירת מצבה היא ללא ספק חלק נכבד מן התהליך הלא פשוט הזה. כידוע, על פי היהדות כעבור שלושים ימים מרגע הקבורה נהוג להניח מצבה על גבי הקבר. בחירת חומר הגלם לאותה מצבה, סגנון מצבה ושאר המאפיינים שלה, הם רק חלק מהבחירות שיהיה עלינו לעשות בכל הנושא הזה של הנחת מצבה על גבי הקבר.

כשבוחרים מצבה יש לשים לב ולבחון כמה אלמנטים שונים על מנת לקבל מצבה איכותית שתסב לכולנו מעט נחת רוח. ראשית, יש לברר לגבי החברה ממנה נרצה לרכוש מצבה לקבר. כיום ישנן חברות רבות המייצרות מצבות ומתעסקות בתחום הזה וחשוב לבחור חברה מנוסה, ותיקה ובעיקר אמינה, שתספק לנו מצבה בהתאם לדרישות המדויקות שלנו. כידוע, עמידה בזמנים היא הכרחית במקרה של הנחת מצבה ולכן חשוב לבחור חברה שנראית כאמינה ואף לברר לגבי המלצות לגביה, כך שלא נתאכזב חלילה ביום המיועד להנחת המצבה ונתהה מדוע החברה מאחרת בהכנתה. לאחר שבחרנו חברה, עלינו לבחור את חומר הגלם ממנו תוכן המצבה. לרוב, מצבה העשויה מאבן שיש נחשבת לפופולארית במיוחד ולמכובדת ונאה מאד. בתוך קטגוריה זו של מצבות שיש, ישנם תתי סעיפים הנוגעים לסוג האבן ממנו תיוצר המצבה. האפשרויות נעות בין שיש חברון, שיש טורקי, שיש סרדו ועוד. לכל אחד מסוגי שיש אלו יתרונות וחסרונות משלו הנוגעים במראה, בטקסטורה ובעמידות. הקפידו לבחור סוג שיש שימצא חן בעיניכם ושיענה היטב על הדרישות שלכם. בחירת מצבה אם כן, היא תהליך לא פשוט כלל, אך באמצעות עבודה נכונה ומסודרת נוכל להשתלט על העניינים במהרה ולחזור ולהתייחד עם זיכרון היקרים לנו.

מצבה משיש

מה חשוב לדעת על תחזוקה של מצבות

כיצד יודעים לבחור מצבה שתתאים לסביבה?

כפי שניתן להבין, בחירה של מצבה, אינו נושא פשוט, במיוחד כשאנשים נאלצים לעשות זאת, כשהם נמצאים במצב רגשי ירוד ושביר. אובדן של בן משפחה יקר, אינו קל עבור אף אדם, לא משנה באיזה גיל הוא נפטר, ולכן, לא תמיד השיקולים הנלווים לבחירה של מצבות, הם לגמרי הגיוניים ופרקטיים. בארץ נהוג, להקים מצבות מאבן. כחודש לאחר הפטירה, בני המשפחה נוהגים לערוך טקס של גילוי מצבה. נציגים של חברה המייצרת מצבות מגיעים לבית משפחת הנפטר, ומציעים שורה של מצבות מתוך קטלוגים מוכנים. המשפחה יכולה לעיין בקטלוגים המוצגים בפניה, להזמין את אחד הדגמים המוצעים, או לבקש, להכין עבורה במיוחד, מצבה עפ"י הזמנה מיוחדת. בתי קברות מסוימים, מטילים מגבלות מסוימות לגבי גודל וסוג החומרים שמהם ניתן להכין את המצבות. מומלץ לבדוק מראש את הנושא המגבלות, לפני שמזמינים את המצבה. מומלץ לבחור מצבה איכותית, שניתן יהיה לתחזק אותה בקלות, ותהלום את הדרישות של בני המשפחה, ואם הנפטר השאיר אחריו הנחיות ברורות לגבי הנושא, את דרישותיו.

שיפוץ מצבות או החלפת מצבה?

כעיקרון, לא כדאי לשפץ מצבות, אם המצב שלהן התדרדר באופן בולט. אך ישנם מצבים שניתן לתקן או לשפר באופן משמעותי את המראה של המצבה. למשל, מצבות שהכיתוב שלהן דהה, ניתן להוסיף להן, לוח של שיש גרניט שחור, כשעליו צרוב הכיתוב החדש באותיות בצבע אפור. ניתן לשפר ולשדרג את המראה המצבה, באמצעות ניקוי או ליטוש השיש מסביב. באותה הזדמנות מסירים את הפטריות ואת הירוקת שהתפתחו עם השנים. בעיה נפוצה בארצנו, היא של שקיעת מצבות, בעיקר, בגלל סוג האדמה שעליה הן יושבות. שקיעת המצבות, יוצרת מראה לא מאוזן של המצבה, ומחייבת טיפול מיוחד. השקיעה נוצרת עקב גשמים כבדים אשר מרככים את האדמה, הגורמים לסחף תת קרקעי. ראש המצבה, הינו האזור שנפגע בעיקר מהשקיעה, בהיותו החלק הכבד ביותר שלה. ניתן ליישר מצבות ע"י החדרת מגבהים מתחת לייסוד, ומילוי הרווחים שנותרו באמצעות משטחי בטון או אבן.

כיצד ניתן לשמור על מצבות בבתי קברות

מאחר שבוחרים מצבה מסוימת, והיא מוצבת במקומה, חייבים לתחזק ולשמור על שלמותה ויופייה לשנים הבאות. מצבות עשויות מחומרים כמו שיש גרניט וכדומה, אינן מחייבות טיפול שונה וניתן לתחזק אותן בצורה פשוטה ביותר. מומלץ לשטוף את המצבה בתדירות גבוהה, כדי למנוע פגיעה בברק של האבן. ניתן לעשות זאת באמצעות סבון כלים רגיל. מומלץ למרוח חומר מגן על המצבה, שייצור ציפוי עדין על השיש. הציפוי יגן על השיש מפני פגעי מזג אוויר ומהשמש הלוהטת, שהיא הרסנית במיוחד בבתי קברות. מצבות חשופות וגלויות בפני קרני הלוהטות של השמש, בכל ימות השנה. רצוי גם לשתול מסביב למצבה, צמחיה שגודלת פרא, אם לא ניתן להגיע לבית קברות לעיתים קרובות. עצי אורן, למשל, הינם בעלי שורשים חזקים, ובמשך הזמן, כשהם צמודים למצבה, עלולים לערער את יסודות המצבה, ולהביא לפירוקה. מומלץ להשתמש באדניות מקרמיקה, אם בכל מקרה, רוצים שתהיה צמחיה מסביב למצבה.

הקמת מצבות לפי דרישות הסביבה

כבר הרבה שנים, אנחנו שומעים על מצוקה של מקומות קבורה בארץ. בבתי קברות שונים במרכז הארץ, עברו לקבורה בקומות. המחסור במקומות קבורה, מחייבת היערכות של בני המשפחה, ויצרני מצבות. יצרני מצבות, חייבים להיות יצירתיים כדי לעמוד בדרישות המשפחה, ובמגבלות המקום העומדות בפניהם. ניתן להקים מצבות יפהפיות שעשויות משילוב של חומרי גלם שונים, ולהשקיע בעיצוב שלהן, כשהן עומדות בדרישות של המשפחה ושל שטח המקום.

מצבות חלילה עצמון

התרומה של פסלים לעיצוב הסביבה

כיצד פסלים תורמים לעיצוב מבנים

פסלים יכולים לתרום רבות לעיצוב הפנימי והחיצוני של מבנים. במיוחד בשנים האחרונות, אפשר לראות מגמה נמשכת, של הצבת פסלים בחצרות ובגינות של מבנים ציבוריים, וגם, בשטחי הפנים והחוץ, של בתים פרטיים. הבחירה בגודל ובנושא הפסלים, קשורה גם לסביבה ולגם מקום שאליו הם נועדים. בשטחים קטנים, כמו גינה פרטית או כניסה לבית פרטי, נהוג להציב פסל בגודל בינוני או קטן. גם נושא הפסל, יהיה מותאם לעיצוב הפנימי של הבית. למשל, בתוך הבית, אפשר לראות פסלים נמוכים עשויים מעץ, בעלי מוטיבים אתניים, המותאמים לעיצוב של הבית. פרט לפסלים עצמם, נראה פריטים דקורטיביים נוספים שגם הם בעלי מוטיבים אתניים. בכל מקרה, הצבת פסלים בשטח פנים של הבית, תהיה תמיד בהתאם לעיצוב קיים, אחרת, הפסלים יעמדו במקומותיהם, תלושים מהסביבה, מבלי שהם תורמים דבר למראה ולעיצוב של החלל.

פסלים כחלק מהעיצוב הסביבתי

מהו פיסול סביבתי והיכן ניתן לראות אותו? לרוב, המונח פיסול סביבתי מתקשר עם מרחבים ציבוריים הפתוחים לקהל הרחב. עם זאת, פיסול סביבתי נמצא בשימוש גם בגינות פרטיות מעוצבות. פסלים המקשטים שטחים ציבוריים תורמים רבות לעיצוב האומנותי של הסביבה. פסלים סביבתיים גדולים יותר מפסלים רגילים, וחלקם, עשוי מחומרי גלם כמו: בטון, אבן, מתכת וכו'. פסלים עשויים מחומרים "עדינים" יותר, כמו קרמיקה או חרסינה, עלולים להיסדק או להישבר, בגלל פגעי הזמן, תנאי מזג אוויר או מעשים של וונדאליזם, ולכן פסלים כאלה פחות נראים במקומות ציבוריים הפתוחים לקהל הרחב. פסלים סביבתיים ופסלים רגילים, מובדלים גם עקב השימוש השונה שלהם. אם פסלים רגילים לעיצוב פנימי, משמשים רק לעיצוב ולנוי, פסלים סביבתיים נחשבים גם לשימושיים. למשל, בגינות ציבוריות רבות, ניתן לראות פסלים המשמשים כספסלים לישיבה וכדומה.

מהם היתרונות של פסלים עשויים מברונזה

מבין המתכות השונות המשמשות לפיסול סביבתי, ברונזה נחשבת למתכת הפופולארית ביותר. פסלים מברונזה הינם יפים במיוחד והם בעלי מראה אסתטי ונקי. יתרונם הנוסף, הוא הכוח והחוזק שלהם, לעומת חומרים אחרים לפיסול, כמו קרמיקה או סוגים שונים של אבן. פסלים מברונזה מתאימים במיוחד לשמש כפיסול סביבתי, בעיקר בגלל העוצמה והרושם שהם משדרים לסביבה. היום ניתן למצוא סוגים חדשים של סגסוגות ברונזה, הנחשבות מודרניות יותר מהסוגים שנעשה בהם שימוש בעבר. פסלים מברונזה קיימים כבר אלפי שנים. הם היוו חלק חשוב מהאומנות בתרבויות עתיקות, גם כשהברונזה שימשה כמתכת לייצור כלי נשק חדים. בארץ ניתן למצוא פסלים מברונזה במרכזי ערים, כפסלים לזכר דמויות או אירועים, וכפיסול סביבתי בפארקים.

פסלים כחלק מעיצוב הפנים של הבית

בשנים האחרונות, פסלים הפכו לחלק חשוב של עיצוב הבית. אנשים כבר לא מסתפקים ביצירות אומנות, כמו ציורים על בד מקוריים או רפרודוקציות כחלק מהעיצוב האומנותי של הבית. רבים רוצים להעשיר את עיצוב הפנים, באלמנט נוסף מתחום האומנות, ואין כמו פיסול, הנעשה בחומרי גלם שונים, כדי להעשיר ולשדרג את המראה העיצובי והאומנותי של הבית. הבחירה בגודל, בסוג החומר ובכמות של הפסלים שמציבים בסלון, תפקידה ליצור איזון מושלם והתאמה מלאה בין פריטי העיצוב השונים המרכיבים את העיצוב כולו. כשמדובר בעיצוב פנים של הבית, אפשר להציב פסלים מחומרים עדינים, כמו, פסלים מקרמיקה, מאבן, או מחומרים אחרים. בניגוד לפסלים שצריכים לעמוד במקום חיצוני, שעלולים לסבול מחשיפה נמשכת לשמש או מפגעי מזג האוויר והזמן, פסלים ביתיים יכולים להיות מחומרים פחות חזקים ויציבים, ובגדלים שונים. גם מבחינת גדלים, אפשר להציב בסלון, פסלים בגדלים קטנים יותר, מאלה המוצבים בגינה. ניתן לעצב את הבית באמצעות פסלים שולחניים או ריצפתיים.

חן וינקלר - פסלים

איפה כדאי לרכוש פסלים למכירה

היכן מוצעים פסלים למכירה

שוחרי אומנות, ופיסול בפרט, עטים על הזדמנויות הנקרות בדרכן, כשהם נתקלים בהצעות של פסלים למכירה. אפשר לרכוש פסלים למכירה מידי האומנים עצמם, או, באמצעות מכרזים של גופים המציעים למכירה פסלים שהיו ברשותם, של אומנים ידועים או אומנים אחרים, או, ע"י גלריות המציעות פסלים למכירה, מתוך הפסלים המוצגים בתערוכות הנערכות בין כותליהן.

אפשר למצוא פסלים למכירה של אומנים מובילים, בין הפסלים המוצעים למכירה, או של אומנים צעירים, שבתחילת דרכם, שהשווי הנדרש עבור העבודות שלהם, עדיין נמוך בהרבה, ממה שהוא יהיה שווה בעתיד.

אפשר בהחלט לומר, שניתן למצוא "מציאות" בין פסלים המוצעים למכירה, במיוחד כשהסיבה למכירה, קשורה לעזיבה פתאומית של אנשים שצריכים לעזוב את הארץ או אנשים שנקלעו לחובות וצריכים את הכסף ממכירת הפסלים.

מדוע כדאי לקנות פסלים למכירה

ישנם דרכים רבות לקשט ולעצב את הבית. לתלות ציורים על הקירות, מקוריים או רפרודוקציות, של אומנים ידועים או אלמוניים, להציב אגרטלים או פסלים בסלון או בחצר. דרך נוספת, היא ע"י רכישת פסלים למכירה, של אומנים ישראלים, צעירים או וותיקים, ולעצב את הבית באופן אומנותי.

ניתן למצוא פסלים למכירה בגלריות או באתרי אינטרנט שונים, המציעים עבודות מקוריות של אומנים מתחילים, המבקשים לשווק את עבודותיהם ולהגיע להכרה של הציבור הרחב. ע"י רכישת פסלים למכירה של אומנים מתחילים, אנחנו משיגים שני יעדים חשובים לאומנות בישראל. קידום אומנים ואומנות מקורית בארץ, והצבה של פסלים מקוריים שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר, בביתכם. פסלים למכירה מקוריים, מעניקים לעיצוב הבית פן חדש ומקורי, ויכולים לספר הרבה על ההעדפות האומנותיות שלנו.

ניתן להעמיד את הפסלים בתוך תחומי הבית, אם יש לכם שטח גדול בבית, כמו שגם ניתן להעמיד את הפסלים בחצר או בכניסה של הבית.

וינקלר- פסלים למכירה

פסלים לגינה

אחת האפשרויות לעיטור הבית והגינה היא הצבה של פסלים לגינה אשר מכניסים אלמנטים אמנותיים מרשימים ויוצאי דופן לעיצוב הבית ברמה הכוללת. פסלים לגינה ניתן לשלב במגוון גדלים, צבעים ואפשרויות עיצוב. פסלים לגינה דורשים מיקום מתאים והולם אשר יוציא מהם את המיטב. המיקום בו נבחר להציב פסלים לגינה משמעותי ביותר גם מבחינת צבע הפסל, בסופו של דבר אנו לא מעוניינים שהפסל יהיה מוסווה, אלא שתהיה לו יכולת נראות גבוה ולכן חשוב לבחון היטב את הצבת הפסל במקום מתאים מבחינת צבע.

כיצד תשלבו את הפסלים בצורה הטובה ביותר בגינתכם? 

במידה והפסל משלב צבעים בהירים ברובו רצוי למקם אותו באזורים בגינה אשר מכילים צמחים רבים הדבר יבליט גם את גינתכם וכמובן גם פסלים לגינה יקבלו הרבה יותר תשומת לב. במידה וגינתכם משלבת אבני טוף בצבע לבן ניתן למקמם על גביו פסלים כהים אשר יבלטו בצורה הרבה יותר טובה. ישנן גינות המכילות אבני טוף בצבע כהה כמו: חום ושחור ועליהן ניתן למקם פסלים לגינה בעלי צבע שולט לבן או אפור בהיר.

איזה פסלים כדאי לבחור לגינה?

ישנם סוגים רבים של פסלים וברגע שתחליטו לבחור פסלים לגינה תמצאו את עצמכם מתלבטים מעט. מה שכדאי לעשות מעבר למחשבה של איך למקם את הפסלים, הוא לחשוב איזה סגנונות של פסלים לגינה מתאימים לנו. האם אנו מעוניינים שזו תהיה דמות מסוימת או פסלים בעלי אלמנט טבעי, אלמנט של חיה או צמחים מסוימים או אלמנטים מודרניים אשר מציגים בעיצובם חדות ועצמה. ניתן למצוא גם פסלים לגינה העשויים מאבנים מיוחדות מן הטבע, כמו קריסטל ובזלת וכן אבנים שהן יותר מעובדות כמו אבני שיש למשל. למעשה צריך לחשוב מה הטעם שלנו מבחינת עיצוב וסגנון ואז לבחור את הפסל אשר מושך את עיננו בצורה הטובה ביותר.

פסלים סביבתיים

פסלים לגינה לבסוף יעטרו את גינתנו וישדרגו אותה מבחינת מראה אך לא רק את הגינה שלנו! עיריות ומועצות מקומיות רבות לוקחות גם כן את האפשרות של פסלים לגינה ומשלבות את האלמנטים השונים עם גינות ציבוריות בכדי להכניס קצת יותר צבע, אמנות ולעתים גם תרבות מסוימת לגינה הציבורית. פסלים סביבתיים הם למעשה האלמנטים העיצוביים העיקריים בהם משתמשים אותם גופים בעדי לשדרג את הפן החיצוני של העיר. ולכן ברוב המקרים תוכלו לקבל אפילו השראה מסוימת מאותן גינות ציבוריות ולהעתיק אל גינתכם. פסלים לגינה יכניסו לכם עוד צבע וחיים לגינה שלעתים עשוייה להיות משעממת ולכן לא חייבים לנטוע עוד שטילים או עוד עצים אלא אפשר לגוון עם פסלים לגינה אשר יביאו את הערך המוסף.

הנה כמה דוגמאות של פסלים לבית ולגינה:

מצבות ביום כיפור

יום הכיפורים חל לפני כשבוע ויחד איתו אנשים רבים יצאו לבתי העלמין השונים ברחבי הארץ בכדי להתאחד שוב עם יקירם. האיחוד הזה יחד עם האווירה של טרום יום הכיפורים משאיר אוירה מאוד מיוחדת עם המון רגשות ותחושות שונות. מצבות רבות בביתי העלמין קיבלו את המשפחות השונות והוציאו בכי, כאב, צער ותחושות רבות נוספות. למרות הכאב ותחושת השכול עדיין ניתן למצוא דבר מדהים למראה בבתי העלמין. מצבות רבות נראו מאורות בשעות הדמדומים והלילה כאשר המבקרים השאירו בתוכן חותם סמלי של הדלקת נר זיכרון במקום המתאים הקיים בתוך כל מצבה. המראה היה קסום וייחודי ליום הכיפורים אשר בו בתי העלמין פוקדים את מרבית האבלים בו זמנית ויוצרים את האחדות הזו סביב קרובינו שהלכו לעולמם.

מצבה תמיד תכיל את אותו פתח המותאם להכנסה והדלקה של נר נשמה. כבר בשלב תכנון מצבה ניתן לבקש מהמתכנן פתח להכנסת נר נשמה לפי טעם אישי. ניתן לצור בית נר נשמה אשר מצבה תציג במספר צורות ואפשרויות. ישנו פתח הכנסה אשר מגיע בצורת הברגה שניתן על ידי סיבוב לפתוח בצורה פשוטה. בנוסף, ישנו מנגנון מגנט אשר מאפשר פתיחה וסגירה של הפתח. כמו כן, מצבה בהתאמה העשויה מאבן מאפשרת הטמעה של בית נר נשמה על גבי הסלע או לחלופין ניתן להניח את האלמנט בחלקים נוספים על פני האדמה שסמוכה לסלע.

בסופו של דבר אין מצבה בבית העלמין שלא מכילה את פתח הכנסת הנר. זה למעשה חלק בלתי נפרד אשר מצבה מחייבת תוספת שלו. בסופו של דבר בכל מפגש עם מצבה כזו או אחרת במהלך חיינו אנו מכניסים נר לתוך אותו אלמנט, אך אין יום יותר מיוחד שבו ניתן לעשות זאת כמו יום כיפור אשר בו מצבה אחת שאנחנו הדלקנו בה נר משתלבת עם אלפי מצבות נוספות דבר היוצר מראה ויזואלי מרשים בכל בית העלמין ביום זה.

מצבה עם פתח נר קדמי

 

פסלים

פסל הוא אמצעי אמנותי אשר מאפשר לנו לראות צורה מסוימת ולקבל ממנה עולם שלם של אפשרויות ייצוגיות שיש לאותו אובייקט. לעיתים פסלים מגיעים בצורה שמאוד זהה למציאות מעין דיוקן עצמי וכן לפעמים הצורות והעיצוב מציגים מראה מסוים אשר ניתן להשליך להרבה תפיסות ורעיונות. פסל יכול להיות בעל מספר שימושי תצוגה. ניתן להשתמש בו לעיטור הבית, כמתנה משפחתית, מתנה לחברים, כאות הוקרה לגוף או אישיות מסוימת ועוד. בנוסף לפסלים אלה שהם בדרך כלל קטנים יותר, ניתן לצור פסלים שמטרתם לעטר את הסביבה. השם של פיסול מסוג זה נקרא "פיסול סביבתי".

פסל סביבתי משמש כאמצעי ייצוגי ואמנותי אשר מטרתו לעטר את הסביבה בה הוא מונח. בעקבות כך פסל זה יהיה גדול יותר מפסלי מתנה או הוקרה כשמטרתו לצור נראות רבה ומודעות לקיומו באזור שבו הונח. פסל סביבתי מביא איתו המון גורמים סימליים אשר יכולים להיות משויכים לאותה סביבה בא הוצג או לחילופין ללא קשר לסביבה אך במטרה לעורר רעיון או אירוע מסוים בדומה לאנדרטות רבות שמייצגות נושאים שונים והיסטוריים.

פסל סביבתי

פסל אישי הוא פסל הניתן עבור אישיות או מוסד מסוים כאשר רמת הנראות שלו קטנה יותר לעומת הסביבתי. פסלים אלה ניתנים בדרך כלל לארגון או אדם כמחווה אישית על פעולה, תרומה, או כמתנה לרגל אירוע מסוים שאותה אישיות עברה. פסל מסוג זה יבוא במקרים רבים עם הקדשה אשר מסמלת את אותו אירוע מדובר שבשמו התקבל. המטרה בפיסול זה היא פחות לייצג אירוע קולקטיבי כמו מאורע היסטורי גדול או חגים ומועדים, אלא להביא משהוא הרבה יותר אישי שמתאים למקבל הפסל ולכן גם הממדיות של הפיסול היא בהתאם.

פסל אישי

כשתבחינו בפסלים שונים בתוך בתים, מוסדות שונים, או מקומות ציבוריים שונים נסו קצת להתמקד בפסל לבחון אותו ואת כיתובו. פסל לעולם לא מונח סתם ככה במקום מסוים וזהו תוצר אומנותי שלא רואים אותו במקרה. מישהו השקיע בפסול אשר עיננו רואות עבודה רבה והוא נבחר להיות מונח במקום זה או אחר בכדי שתראו אותו ולצורך נתינת משמעות מסוימת בעלת הרבה סמליות.