התרומה של פסלים לעיצוב הסביבה

כיצד פסלים תורמים לעיצוב מבנים

פסלים יכולים לתרום רבות לעיצוב הפנימי והחיצוני של מבנים. במיוחד בשנים האחרונות, אפשר לראות מגמה נמשכת, של הצבת פסלים בחצרות ובגינות של מבנים ציבוריים, וגם, בשטחי הפנים והחוץ, של בתים פרטיים. הבחירה בגודל ובנושא הפסלים, קשורה גם לסביבה ולגם מקום שאליו הם נועדים. בשטחים קטנים, כמו גינה פרטית או כניסה לבית פרטי, נהוג להציב פסל בגודל בינוני או קטן. גם נושא הפסל, יהיה מותאם לעיצוב הפנימי של הבית. למשל, בתוך הבית, אפשר לראות פסלים נמוכים עשויים מעץ, בעלי מוטיבים אתניים, המותאמים לעיצוב של הבית. פרט לפסלים עצמם, נראה פריטים דקורטיביים נוספים שגם הם בעלי מוטיבים אתניים. בכל מקרה, הצבת פסלים בשטח פנים של הבית, תהיה תמיד בהתאם לעיצוב קיים, אחרת, הפסלים יעמדו במקומותיהם, תלושים מהסביבה, מבלי שהם תורמים דבר למראה ולעיצוב של החלל.

פסלים כחלק מהעיצוב הסביבתי

מהו פיסול סביבתי והיכן ניתן לראות אותו? לרוב, המונח פיסול סביבתי מתקשר עם מרחבים ציבוריים הפתוחים לקהל הרחב. עם זאת, פיסול סביבתי נמצא בשימוש גם בגינות פרטיות מעוצבות. פסלים המקשטים שטחים ציבוריים תורמים רבות לעיצוב האומנותי של הסביבה. פסלים סביבתיים גדולים יותר מפסלים רגילים, וחלקם, עשוי מחומרי גלם כמו: בטון, אבן, מתכת וכו'. פסלים עשויים מחומרים "עדינים" יותר, כמו קרמיקה או חרסינה, עלולים להיסדק או להישבר, בגלל פגעי הזמן, תנאי מזג אוויר או מעשים של וונדאליזם, ולכן פסלים כאלה פחות נראים במקומות ציבוריים הפתוחים לקהל הרחב. פסלים סביבתיים ופסלים רגילים, מובדלים גם עקב השימוש השונה שלהם. אם פסלים רגילים לעיצוב פנימי, משמשים רק לעיצוב ולנוי, פסלים סביבתיים נחשבים גם לשימושיים. למשל, בגינות ציבוריות רבות, ניתן לראות פסלים המשמשים כספסלים לישיבה וכדומה.

מהם היתרונות של פסלים עשויים מברונזה

מבין המתכות השונות המשמשות לפיסול סביבתי, ברונזה נחשבת למתכת הפופולארית ביותר. פסלים מברונזה הינם יפים במיוחד והם בעלי מראה אסתטי ונקי. יתרונם הנוסף, הוא הכוח והחוזק שלהם, לעומת חומרים אחרים לפיסול, כמו קרמיקה או סוגים שונים של אבן. פסלים מברונזה מתאימים במיוחד לשמש כפיסול סביבתי, בעיקר בגלל העוצמה והרושם שהם משדרים לסביבה. היום ניתן למצוא סוגים חדשים של סגסוגות ברונזה, הנחשבות מודרניות יותר מהסוגים שנעשה בהם שימוש בעבר. פסלים מברונזה קיימים כבר אלפי שנים. הם היוו חלק חשוב מהאומנות בתרבויות עתיקות, גם כשהברונזה שימשה כמתכת לייצור כלי נשק חדים. בארץ ניתן למצוא פסלים מברונזה במרכזי ערים, כפסלים לזכר דמויות או אירועים, וכפיסול סביבתי בפארקים.

פסלים כחלק מעיצוב הפנים של הבית

בשנים האחרונות, פסלים הפכו לחלק חשוב של עיצוב הבית. אנשים כבר לא מסתפקים ביצירות אומנות, כמו ציורים על בד מקוריים או רפרודוקציות כחלק מהעיצוב האומנותי של הבית. רבים רוצים להעשיר את עיצוב הפנים, באלמנט נוסף מתחום האומנות, ואין כמו פיסול, הנעשה בחומרי גלם שונים, כדי להעשיר ולשדרג את המראה העיצובי והאומנותי של הבית. הבחירה בגודל, בסוג החומר ובכמות של הפסלים שמציבים בסלון, תפקידה ליצור איזון מושלם והתאמה מלאה בין פריטי העיצוב השונים המרכיבים את העיצוב כולו. כשמדובר בעיצוב פנים של הבית, אפשר להציב פסלים מחומרים עדינים, כמו, פסלים מקרמיקה, מאבן, או מחומרים אחרים. בניגוד לפסלים שצריכים לעמוד במקום חיצוני, שעלולים לסבול מחשיפה נמשכת לשמש או מפגעי מזג האוויר והזמן, פסלים ביתיים יכולים להיות מחומרים פחות חזקים ויציבים, ובגדלים שונים. גם מבחינת גדלים, אפשר להציב בסלון, פסלים בגדלים קטנים יותר, מאלה המוצבים בגינה. ניתן לעצב את הבית באמצעות פסלים שולחניים או ריצפתיים.

חן וינקלר - פסלים

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>