האנדרטאות הידועות שעיצב ובנה חן וינקלר ברחבי הארץ

בארץ עשירה בהיסטוריה כמו שלנו לא ניתן להתעלם לצערנו מכך שחלקים רבים מן ההיסטוריה הזו מלאים בקרבות ובמלחמות. לצערנו הרב עוד יותר, רבים מאותם קרבות הסתיימו כאשר בצד אחד או יותר ישנם פצועים ואף הרוגים רבים. כעת, לאחר שאותם לוחמים אמיצים שמו את נפשם בכפם בעבור שמירה על הארץ והמדינה כל שנותר לנו החיים הוא להנציח את זכרם באופן המכובד והנאה ביותר.

אין זה מפתיע שהדרך הטובה ביותר להנצחת לוחמים שמתו בהגנה על הארץ היא על ידי הנצחתם כחלק מן הנוף הארץ ישראלי עצמו באופן נאה ומרשים שמייצר תחושת זיכרון יחד עם תחושת הערצה וכבוד לאנשים ולערכים אותם ייצגו. הקמת אנדרטה להנצחה ולזיכרון מאפשרת לנו לבטא את חשיבות המעשה או האדם המונצח בדרכים אומנותיות שמאפשרות לציבור הרחב להתחבר לזיכרון גם כן.

חן וינקלר ייצר ומייצר אנדרטאות רבות וידועות ברחבי הארץ לזכרם ולהנצחתם של נופלים רבים תוך שמירה על קו אומנותי מרשים בד בבד עם ניסיון להביא את זיכרון הנופלים לידי ביטוי על הצד הטוב ביותר באופן שיאיר אותם באופן אישי ואנושי.

אנדרטה אחת לדוגמא שיוצרה על ידי חן וינקלר היא אנדרטת אלכסנדרוני בפאתי כפר סבא, שהוקמה לזכר הנופלים ב"במבצע מדינה", המבצע לכיבוש כפר סבא הערבית שנערך ערב ההכרזה על הקמת מדינה יהודית ובו נפלו 28 חיילים. אנדרטה זו מביאה לידי ביטוי קווים אומנותיים ברורים המבטאים את סמל החטיבה לה היו שייכים הנופלים יחד עם שמות הנופלים עצמם וסיפור הקרב כפי שהתרחש ערב ההכרזה על הקמת המדינה כאמור.

אנדרטה אחרת היא האנדרטה לזכר לוחמי ארגון "ההגנה" הממוקמת במדרחוב ההגנה בפתח תקווה. אנדרטה זו מביאה לידי ביטוי באופן נפלא את השילוב בין אומנות חזותית לבין מידע חיוני וחשוב. שילוב שפעמים רבות ניתן למצוא באנדרטאות המעוניינות מן הסתם בשילוב בין אומנות לבין העברת מידע שיסייע בשמירה על זיכרון הנופלים ואף בהעברת מורשתם הלאה לדורות שלא זכו להכירם. אנדרטה זו, שיוצרה אף היא על ידי האמן חן וינקלר משלבת את סמלי המחתרת הידועה הבאים לידי ביטוי באנדרטה תוך שימוש במגוון חומרי גלם, יחד עם תמונות מוטמעות ועם ציטוט מעורר השראה מאת דוד בן גוריון ז"ל.

כמו כן, אנדרטה ידועה נוספת שנוצרה על ידי חן וינקלר היא האנדרטה בתל סאקי שברמת גולן. זוהי אנדרטה שהוקמה לזכרם של שלושים וחמישה הנופלים בקרב על תל סאקי במלחמת יום הכיפורים שקיפדו את חייהם תוך מאבק קשה ועיקש על תל סאקי וסביבתו. במקום נערך קרב ארוך במהלכו כוחות שריון וצנחנים היו תחת מצור במשך שני ימים עד שבסופו של דבר כוח חילוץ הגיע וחילץ את עשרים ושישה השורדים שנותרו בחיים. אנדרטה מרגשת זו מציגה לראווה את תמונותיהם של שלושים ושניים מן הנופלים בקרב תחת הכיתוב קורע הלב – "רעי שלא שבו מהתל" ולצידם מספר מילים שנוסחו על ידי הלוחמים שניצלו מן הקרב, בהקדשה לחבריהם הנופלים. כמו כן, אנדרטה זו כוללת מונומנט אומנותי מרשים המשלב את המילים "יזכור" ו – "רעות".

לסיכום אם כן, נדמה שכמעט בכל מקום בו נבחר לטייל בארצנו היפה ובכל מקום אליו נפנה את הראש, בין אם בכפר ובין אם בעיר, נתקל בפיסה מן העבר או לפחות באנדרטה שתזכיר לנו את כל שהיה כאן לפנינו. אנדרטאות מרשימות אלו, מעבר לחשיבות ההיסטורית שלהן בעבור הדורות הבאים, הפכו לא מכבר לחלק מנוף ארצנו ולסמל ומופת לעם שאיננו שוכח את עברו בעודו מביט אל העתיד.

כיבוש כ"ס - חטיבת אלכסנדרוני

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>